Umowy

Umowa dotycząca spadku. Czy w ogóle jest to możliwe?

Umowa dotycząca spadku  -  czy możliwe jest jej zawarcie? Polski ustawodawca kierując się zasadą, iż powołanie do dziedziczenia następuje bądź w drodze jednostronnej czynności prawnej jaką jest testament, bądź wynika z ustawy (spadkobiercy ustawowi), ustanowił generalny zakaz zawierania umów dotyczących spadku po osobie żyjącej.  Jak stanowi art. 1047 Kodeksu...

Czytaj dalej... »

Kiedy należy zrzec się dziedziczenia?

Kiedy można zrzec się dziedziczenia? Polskie prawo dopuszcza możliwość zrzeczenia się dziedziczenia po określonej osobie. Zrzeczenie się dziedziczenia powoduje, że osoba zrzekająca, a także jej zstępni, czyli dzieci i wnuki są wyłączeni  od spadkobrania. Traktuje się ich tak, jakby nie dożyli otwarcia spadku. Niemniej jednak dotyczy to jedynie spadkobrania na podstawie ustawy....

Czytaj dalej... »

Uważaj! Zrzeczenie się dziedziczenia to nie to samo co odrzucenie spadku!

Odrzucenie spadku a zrzeczenie się dziedziczenia Niestety wiele osób błędnie uważa, iż zrzeczenie się dziedziczenia i odrzucenie spadku oznaczają to samo. Tymczasem mimo iż wywołują one podobny skutek, są to dwie różne instytucje prawne, które mogą zostać dokonane tylko w określonym przez przepisy czasie. Otóż odrzucenie spadku może nastąpić  tylko...

Czytaj dalej... »

Uchylenie zrzeczenia się dziedziczenia

Jeden z naszych czytelników przesłał do nas pytanie: „Pani Mecenas, czy mogę wymigać się od zrzeczenia dziedziczenia? Umowę zawarłem z ojcem 3 lata temu, gdy ojciec był zadluzony, teraz sytuacja się zmienila i nie musze się obawiawiac splat” (pawel t.) Zrzeczenie się dziedziczenia polega na zawarciu umowy między przyszłym spadkodawcą i osobą, która mogłaby...

Czytaj dalej... »

Możesz sprzedać spadek

Możesz sprzedać spadek Istnieje możliwość zbycia spadku nie tylko na podstawie umowy sprzedaży, ale także na podstawie umowy darowizny, czy też zamiany. Spadkobierca, który przyjął spadek (a więc po śmierci spadkodawcy, najbezpieczniej – po uzyskaniu stwierdzenia nabycia spadku) może zbyć cały spadek lub udział spadkowy. Zbycie spadku nie oznacza zbycia poszczególnych...

Czytaj dalej... »

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij »