Zachowek

Nie otrzymałeś spadku? Sprawdź może należy ci się zachowek….

Do tej pory przyzwyczajeni byliśmy do informacji płynących z USA o spektakularnych sprawach spadkowych po wielkich ludziach i rodzinnych kłótniach o majątek w sądzie. Teraz ze względu na bogacenie się społeczeństwa i pozostawianie coraz większych fortun, media zaczęły pisać również o polskich kazusach, jak chociażby sprawa schedy po Grzegorzu Ciechowskim , czy Violettcie...

Czytaj dalej... »

Koszty wychowania i wykształcenia również mogą być zaliczone na poczet zachowku

Istnieje możliwość zaliczenia na poczet zachowku kosztów wychowania i wykształcenia pod warunkiem, że koszty te przekraczają przeciętną miarę przyjętą w danym środowisku. Przy dokonywaniu oceny należy wziąć pod uwagę warunki życia konkretnej rodziny. Jeżeli wysłanie dziecka na zagraniczne studia nie stanowi dużego obciążenia dla danej rodziny, takie koszty wykształcenia...

Czytaj dalej... »

W jakich sytuacjach mogę nie dostać zachowku?

Uprawnienie do zachowku z art. 991 § 1 k.c. nie przysługuje:  a) gdy osoby uprawnione z mocy prawa są traktowane tak, jakby nie dożyły otwarcia spadku, tj. zrzekły się dziedziczenia, zostały uznane za niegodne, odrzuciły spadek przypadający im z ustawy, przy czym odrzucenie spadku przypadającego  z testamentu powoduje tylko ten skutek, że spadkobierca taki dziedziczy spadek ...

Czytaj dalej... »

Czy rodzice za życia mogą przepisać majątek (dom) jednej córce, a drugą pominąć i sprawić, że nie będzie miała żadnych praw do domu rodzinnego ani prawa do zachowku?

Przez umowę darowizny, darczyńcy mogą zobowiązać się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Jeśli świadczenie było dokonanie nie wcześniej niż dziesięć lat przed śmiercią darczyńców, przedmiot darowizny wejdzie do spadku przy obliczaniu zachowku, przysługującego spadkobiercom ustawowym (art. 994 § 1 k.c.). Na tej podstawie zstępnym,...

Czytaj dalej... »

Najbliższym należy się zachowek

Jeśli najbliższa osoba nie zapisała  żadnej schedy spadkowej i przekazała majątek innym i tak masz prawo dochodzić połowy tego co byś dziedziczył z ustawy. Zgodnie z art. 991 § 1 Kodeksu cywilnego zstępnym (tj. np. dzieciom), małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy należy się połowa wartości udziału...

Czytaj dalej... »

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij »