09-01-2014
Drukuj

Czy można uzależnić treść testamentu od konkretnego zachowania się?

Niekiedy spotykamy się z testamentami, w których spadkodawca oświadcza, iż dana osoba będzie po nim dziedziczyła jeśli spełni określony warunek. Najczęściej warunek dotyczy zamążpójścia albo poprawy swojego zachowania. Tymczasem polskie prawo nie dopuszcza powołania do dziedziczenia pod warunkiem. Zgodnie z art. 962 Kodeksu cywilnego powołanie spadkobiercy z zastrzeżeniem warunku lub terminu powoduje, iż zastrzeżony warunek lub termin traktuje się jak nieistniejący. Niemniej jednak każdy przypadek należy rozpatrzeć osobno. Bowiem jeśli z testamentu lub okoliczności faktycznych wynika, że bez zastrzeżenia warunku lub terminu dany spadkobierca nie zostałby powołany do spadku, takie powołanie jest  w ogóle nieważne. Uznaje się zatem ze spadkodawca nie ustanowił danej osoby spadkobiercą. W sytuacji, gdy ziszczenie lub nieziszczenie warunku lub nadejście terminu nastąpiło przed śmiercią spadkodawcy, wówczas zastrzeżenie warunku lub terminu nie ma żadnego wpływu na powołanie danej osoby do spadku. 

Tagi: Testament
Drukuj

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij »