09-01-2014
Drukuj

W jakich sytuacjach mogę nie dostać zachowku?

Uprawnienie do zachowku z art. 991 § 1 k.c. nie przysługuje: 

a) gdy osoby uprawnione z mocy prawa są traktowane tak, jakby nie dożyły otwarcia spadku, tj. zrzekły się dziedziczenia, zostały uznane za niegodne, odrzuciły spadek przypadający im z ustawy, przy czym odrzucenie spadku przypadającego 
z testamentu powoduje tylko ten skutek, że spadkobierca taki dziedziczy spadek 
z ustawy, 
b) osobom, które zostały w testamencie pozbawione zachowku w drodze wydziedziczenia, 
c) małżonkowi wydziedziczonemu na podstawie art. 940 k.c.

Art. 940.  § 1.  Małżonek jest wyłączony od dziedziczenia, jeżeli spadkodawca wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji z jego winy, a żądanie to było uzasadnione. 
§ 2. Wyłączenie małżonka od dziedziczenia następuje na mocy orzeczenia sądu. Wyłączenia może żądać każdy z pozostałych spadkobierców ustawowych powołanych do dziedziczenia w zbiegu z małżonkiem; termin do wytoczenia powództwa wynosi sześć miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowied

Tagi: Zachowek
Drukuj

Marzena Baurska

W 2000 r. uzyskała dyplom ukończenia studiów magisterskich na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Wpisana na listę radców prawnych oraz listę kuratorów rejestrowych prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij »