Długi spadkowe

Słysząc słowo „spadek” roztaczamy przed sobą wizję bogactw, kosztowności, połaci ziemi. Spadek nadal jest w naszej świadomości tylko i wyłącznie majątkiem. Zapominamy bądź w ogóle nie wiemy o tym, że spadek to nie tylko korzyści, ale także obowiązki - również obowiązki wynikające z konieczności zaspokojenia długów zmarłego. Otóż w skład spadku oprócz aktywów wchodzą także różne pasywa. Niestety niekiedy okazuje się, że spadek nie posiada nic poza długami. Przyjmując spadek wprost, spadkobierca przyjmuje na siebie pełną odpowiedzialność za długi spadkowe. Okoliczność, iż nie utrzymywał
kontaktów ze spadkodawcą nie ma znaczenia.


Jeśli jest jeszcze możliwość odrzucenia spadku bądź ograniczenia odpowiedzialności za długi, okoliczność ta nie powinna być dla spadkobierców problemem. Niemniej jednak w praktyce mamy bardzo utrudnioną możliwość zbadania, w jakim faktycznie stopniu spadkodawca był zadłużony. Niestety wierzyciele bardzo często umyślnie zwlekają z poinformowaniem następców prawnych zmarłego o swojej wierzytelności, aby ci nie mieli możliwości uwolnienia się od obowiązku spłaty. Takie postępowanie jest jak najbardziej zrozumiałe, tym bardziej, że zbiegiem czasu zwykle rośnie także dług. Na szczęście nasze prawo daje nam kilka sposobów na rozwiązanie problemów z długami spadkowymi. W niniejszym poradniku znajdziesz informacje o tym, co zrobić, aby uniknąć długów spadkowych.

Tagi: Długi spadkowe

Najnowsze artykuły


Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij »